ÇAKÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Açılışı Gerçekleştirildi

Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) “İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Açılış Töreni”, çok sayıda öğrenci ve personelin katılımıyla gerçekleştirildi.

ÇAKÜ Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Müzik Bölümü öğrencilerinin kısa müzik dinletisiyle başlayan törende bir konuşma yapan ÇAKÜ Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından edebiyat fakültelerinde genel olarak bir isim değişikliğine gidildiğini ve bu çerçevede Edebiyat Fakültesi için kendilerinin de gerekli başvuruları yaptıklarını belirterek şunları söyledi:

“Değişen dünya şartlarında akademik birimlerimizi yeniden yapılandırma adına bazı değerlendirmelerimiz oldu. İlk etapta meslek yüksekokullarıyla ilgili bir yapılanma sürecine girdik. Gıda Tarım Meslek Yüksekokulumuzu ve Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulumuzu oluşturduk. Daha sonra ilçelerimizdeki birimleri faal hale getirdik ve Şabanözü Meslek Yüksekokulumuzu kurduk. Sonrasında da yavaş yavaş fakültelerle ilgili yapılanmalara başladık. Bu anlamda da insanı ve toplumu ilgilendiren birçok bilim dalını barındıran Edebiyat Fakültemizin isminin İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi olmasının daha faydalı olacağı kanaatine vardık. Sonuç olarak da ilgili akademik kurumların kararları ve YÖK’ün de kabulüyle artık fakültemiz resmen İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi oldu.”

15 yılık ÇAKÜ, 50 yıllık üniversiteler arasında yer alıyor.

Var olan akademik birimlerimizi güçlendirmek adına lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde de eğitimlerimizi ve yetkinliklerimizi artırmayı hedefliyoruz. Bugün geldiğimiz nokta itibariyle Çankırı Karatekin Üniversitesi, 15 yılık bir üniversite olmasına rağmen 50 yıllık üniversitelerin yer aldığı derecelendirme listelerine girme başarısını göstermiştir. Bu anlamda, dünyanın en iyi performans gösteren 3 bin üniversite arasına girmesinin de ayrıca gururunu yaşıyoruz. Bu listeye Türkiye’den sadece 62 üniversite girebildi ve bu üniversitelerden biri de Çankırı Karatekin Üniversitesi oldu.

Sınırlarını aşan üniversite ÇAKÜ

“Her alanda etkinliklerimizi, bilimsel çalışmamızı ve geleceğe dönük hedeflerimizi gerçekleştirmek adına ekip halinde gece gündüz demeden çalışıyoruz. Her zaman söylediğim gibi Çankırı Karatekin Üniversitesi, sınırlarını aşan üniversite algısını her geçen gün güçlendirmektedir.”

Rektör Çiftçi konuşmasını “Yapılacak çok işimiz var. Her güzel işin de bir paydaşı var, etkileri var, geleceğe miras bıraktığı bir potansiyeli var. Sürekli şunu ifade ediyorum: İyi ki biz eğitim hizmetleri ve eğitim kadrosu içerisindeyiz. Çünkü geleceği inşa edecek nesiller bizlerin elinden geçiyor.” sözleriyle sonlandırdı.

Yayınlanma Tarihi: 01 Mart 2024 Cuma