Sakarya Üniversitesi Rektörlerinden Prof. Dr. Fatih Savaşan Rektörümüz Prof. Dr. Harun Çiftçi`yi Ziyaret Etti

Cihannüma Derneği Çankırı Şubesi tarafından gerçekleştirilen “Vefatının 13’üncü Sene-i Devriyesinde Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ı Anma Programı”na konuşmacı olarak davet edilen Sakarya Üniversitesi Rektörlerinden ve Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Savaşan, program öncesinde Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi’yi ziyaret etti.

Söz konusu ziyarette Prof. Dr. Fatih Savaşan “Bugün Çankırı’dayız. Çankırı Üniversitesi ziyaretimizi de gerçekleştirdik. Hocamızın Çankırı Karatekin Üniversitesinde yaptığı, yapmayı planladığı işleri hasbihal etmiş olduk.

Çankırı Karatekin Üniversitesinin birçok alanda, özellikle akreditasyon alanında yakaladığı ivme takdire şayan ve görebildiğimiz kadarıyla ihtisaslaşmada da belli bir mesafeyi kat ediyor. Allah yolunu bahtını açık eylesin, yönetimin hedeflerini gerçekleştirmesini Mevla’m nasip eylesin.

Çankırı’da bugün Erbakan Hoca’mızın vefat yıl dönümü münasebetiyle dostlarla buluşacağız. Öyle bir tarihten günümüze ve geleceğe doğru bir perspektif çizmeye, hasbihal etmeye çalışacağız inşallah. Türkiye`nin yakın tarihinden bir hat çizerek geleceğe dönük bir perspektifi burada dostlarla birlikte inşallah paylaşacağız, geliştirmeye çalışacağız. Çankırı’ya geldiğimiz için memnunuz.” ifadeleriyle misafirperverliklerinden dolayı ÇAKÜ Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi’ye teşekkürlerini iletti.

ÇAKÜ Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi ise “Bugün 28 Şubat’ın yıl dönümü. Aynı zamanda Prof. Dr. Necmettin Erbakan hocamızın 27 Şubat`ta vefatı nedeniyle düzenlenmiş olan programdayız. Tabii Necmettin Erbakan Hoca’mızın apayrı bir yönü var. Özellikle Müslüman Türk milletinin özgüven kazanması noktasında çok ciddi gayret göstermiştir. Bugün geldiğimiz birçok noktada.

Necmettin Erbakan Hoca`nın yıllar önce çizdiği yol haritasının uygulanmasıyla ortaya çıkan güzel şeylerle gerçekten yüzleşiyoruz.

Özellikle Türkiye`nin birçok önemli süreçte zaman kaybettiği, demokrasinin akamete uğradığı günleri ne yazık ki müşahede ettik, yaşadık ve bu durum birçok insanımızı mağdur etti. Milletçe kaybettik. Türkiye`nin dünya üzerindeki etkilerini düşündükçe bulunduğumuz coğrafya da aslında bunlardan, bu kayıplardan ciddi manada etkilenmiş oldu.

Ama hiçbir sıkıntılı olay yoktur ki kendisinden sonra daha güçlü bir yapı ortaya çıkartmış olmasın. Böylesi bir 28 Şubat sürecinden sonra 28 Şubat`ta çok büyük fedakârlıklarla milletin değerlerini ayakta tutmaya çalışan Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hoca’mız, Muhsin Yazıcıoğlu başkanımız gibi ismi milletin gönlünde yer edinmiş daha nice kahramanlarımızın bedel ödedikleri bu coğrafyada onları fikirleriyle, düşünceleriyle, gayretleriyle, siyasi bakış açılarıyla yeni bir Türkiye`nin temeli atılmış oldu.

Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve onun önderliğindeki ekipteki birçok değerli insanın yetişmesine katkı sağlayan Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hoca, bugün yeni Türkiye`nin, yeniden büyük Türkiye`nin inşasında yol gösterici oldu.

Bizler de özellikle gençliğimize Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hoca`nın fikirlerini, düşüncelerini, ufkunu anlatmak zorundayız.

Fikirleri ve düşünceleri çağları aşan insanlar gerçekten bizim tarihimizde, kültürümüzde çok önemli bir yer tutmaktadır. Dolayısıyla biz başta Necmettin Erbakan Hoca’mızı, Muhsin Yazıcıoğlu başkanımızı ve o dönemde gerçekten gayret gösteren bütün kahramanlarımızı rahmetle, minnetle, saygıyla anıyoruz. İstiyoruz ki 28 Şubat tekrar yaşanmasın.

28 Şubatlarını tekrar yaşanmaması için Türk milleti olarak el birliğiyle değerlerimize, kültürümüze, medeniyetimize ve Cumhuriyetimize sahip çıkmamız gerekmektedir. Bu manada kendilerini yetiştirmiş münevver aydınlarımızın, akademisyenlerimizin, ilim insanlarımızın ve sanatçılarımızın da sahada olmasında büyük fayda var. Dolayısıyla medeniyetleri ayakta tutanlar esasında ilim insanlarıdır, âlimlerdir, sanatkârlardır.

Bugünkü toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bütün camiamızda fedakârane çalışmış tüm şehitlerimize de rahmetler gönderiyorum.” ifadeleriyle bu anlamlı günde Prof. Dr. Fatih Savaşan’ın üniversitemizi ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Yayınlanma Tarihi: 02 Mart 2024 Cumartesi
Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2024 Cumartesi